Szlaki turystyczne (niemal 300 km.) - głównie widokowe przygotowane dla celów turystyki pieszej.

 

Do najbardziej popularnych szlaków należą:

 • Piwniczna - Pisana Hala - Zadnie góry - Rytro / trasa całodniowa (7-8 godz.). Wyjście z Piwnicznej, przystanek PKP Piwniczna-Zdrój, szlak żółty, z Pisanej Hali szlakiem czerwonym (główny beskidzki), zejście do Rytra szlakiem czerwonym. Trasa z pięknymi widokami - przy wyjściu panorama Doliny Popradu i Piwnicznej, przy ładnej pogodzie z Jarzębaków widoczne są Tatry. Przy zejściu do Rytra po prawej stronie ruiny zamku ryterskiego z XIV w.
 • Piwniczna - Łomnica / trasa 5-godzinna. Wyjście na szlak niebieski od przystanku kolejowego PKP, przejście Harcerską Polaną - widoki na Piwniczną, pasmo Radziejowej, zejście do Łomnicy szlakiem żółtym do przystanku PKP lub PKS, albo powrót z Łomnicy (PKS), ewentualnie spacer brzegiem Popradu.
 • Piwniczna - Niemcowa - Kordowiec - Rytro / trasa 6-7 godzinna.
  Wyjście z Rynku z w Piwnicznej szlakiem żółtym do Niemcowej / widoki na pasmo Jaworzyny Krynickiej i Góry Lubowniańskie na Słowacji. W Niemcowej zmiana szlaku na czerwony w kierunku Rytra (Niemcowa, Kordowiec opisane przez M. Kownacką w - "Szkole nad obłokami"), przy zejściu do Rytra urzekające widoki na dolinę Popradu i Rytro. Powrót do Piwnicznej: PKP, PKS.
 • Piwniczna - Piwowarówka - Eliaszówka - Obidza / trasa całodniowa.
  Wyjście z Piwnicznej od ulicy Szczawnickiej szlakiem zielonym na Piwowarówkę, obok kapliczka, stąd przepiękne widoki na przełom Popradu, Piwniczną, pasmo Jaworzyny Krynickiej. Po osiągnięciu Eliaszówki można zobaczyć dolinę potoku Lipnik na Słowacji oraz Tatry. Z Obidzy zmiana szlaku na kolor czerwony i powrót do Piwnicznej przez Suchą Dolinę - obok pomnik kurierów. Powrót doliną potoku Czercz szlakiem kurierów. Dalej można wracać autobusem PKS.
 • Piwniczna - Obidza - Jaworki - Wąwóz Homole / trasa całodniowa.
  Odjazd z Rynku autobusem PKS do końca, dalej szlakiem czerwonym w kierunku Obidzy do Jaworek. Przy ładnej pogodzie z Obidzy roztaczają się piękne widoki na Tatry. W Jaworkach dojście do wąwozu Homole - skały, wodospady "cud natury" rezerwat. Wrócić można tą samą trasą, albo autobusem przez Szczawnicę i Krościenko do Starego Sącza i Piwnicznej.
 • Piwniczna - Obidza - Wysokie Skałki - Jaworki / trasa całodniowa.
  Dojazd do Kosarzysk autobusem PKS, wyjście szlakiem czerwonym na Obidzę, później zmiana szlaku na niebieski. Po osiągnięciu Rozdziala roztaczają się bardzo ładne widoki na Lubownię na Słowacji, widoczny jest zamek, niegdyś Lubomirskich. Zejście szlakiem zielonym, po drodze wąwóz Homole. Powrót jak z trasy poprzedniej.
 • Piwniczna - Radziejowa (najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego -1262m n.p.m.) / trasa całodniowa.
  Wyjście z Rynku w Piwnicznej szlakiem żółtym na Niemcową, dalej zmiana szlaku na czerwony. Z przełęczy Rogaczowej ładne widoki na Tatry, Babią Górę. Z Radziejowej zejście szlakiem czerwonym na Przehybę, 1175m n.p.m. W schronisku możliwość posiłku i noclegu. Powrót szlakiem niebieskim do Rytra.