logo

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 

Pijalnia wód mineralnych w Piwnicznej Zdrój to doskonałe miejsce gdzie można skorzystać z leczniczych właściwości " wód kwaśnych", korzystnych w leczeniu chorób układu pokarmowego.

Wody mineralne

Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój w całości znajduje się w centralnej części prowincji szczaw karpackich. Strefa ta rozciąga się od Szczawnicy przez Piwniczną, Żegiestów, Muszynę, Krynicę i Wysową, a w kierunku południowym przechodzi na teren Słowacji. Stały dopływ dwutlenku węgla oraz wód pochodzenia atmosferycznego przyczynia się do ciągłej odnawialności zasobów szczaw w tym rejonie. Na terenie miasta i gminy wody mineralne występują powszechnie w postaci samoczynnych wypływów lub w studniach i otworach wiertniczych pomiędzy Głębokiem i Wierchomlą.
Największe zasoby wód mineralnych zostały potwierdzone wierceniami geologicznymi w Piwnicznej i Łomnicy.
Dominującym typem wód mineralnych na tym terenie są szczawy. Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1994r. szczawy występujące w miejscowości Piwniczna, Głębokie i Łomnica Zdrój zostały zaliczone do wód leczniczych, przy czym wody lecznicze Piwnicznej i Głębokiego zostały jednocześnie zaliczone do kopalin podstawowych, a wody lecznicze Łomnicy pozostały kopaliną pospolitą.